Jakby Mateusz zaprosiłby ją do Akademii Pana Kleksa to szukałaby z nim guzika. Z głową w chmurach i stopami twardo na ziemi, poszukuje i odkrywa obszary jeszcze niezagospodarowane. Tak zrodził się pomysł edukacji najmłodszych. Powstał patrzbajtel, który dopiero raczkuje, ale mocno wierzę w to, że już niedługo będzie stawiał pierwsze kroki.
Na dzisiejszą kozetkę zaprosiłam Agatę Hofelmajer- Roś prowadzącą blog kinodzieci.info. Może już niedługo to właśnie ona zmieni świat Waszego dziecka w magiczną, filmową podróż?
Agata Hofelmajer- Roś prowadząca blog kinodzieci.info:
Chodzi o zainteresowanie kinem tworzonym dla dzieci, przez dzieci i z dziećmi na Górnym Śląsku. Projekt adresowany jest do edukatorek i edukatorów, którzy z dziećmi i młodzieżą chcą prowadzić zajęcia z edukacji filmowej. Naszym celem jest stworzenie bazy pojęć i tematów z zakresu kina tworzonego na Górnym Śląsku, które można wykorzystać na zajęciach dla dzieci i młodzieży.
Agata Hofelmajer- Roś:
Może od nich chcę zacząć, a właściwie od tych, którzy edukują tych najmłodszych i nieco starszych. Oswajanie przestrzeni, w której się żyje można zaczynać od momentu jak już się jest małym bajtlem, jak się wie na jakiej ulicy się mieszka i umie wypowiedzieć nazwę miasta, w którym ta ulica jest. Wiele filmów powstawało w miejscach, gdzie żyją dzieci i ich rodziny.
Im więcej możliwości pokaże się młodym ludziom tym lepiej, ważne by mieli z czego wybierać. Jeśli nie będziemy mówić o kinie, to oni nie będą o nim wiedzieć, a do tego nie chciałabym dopuścić 🙂
Agata Hofelmajer- Roś:
I trochę podnosi na duchu, bo okazuje się, że ktoś uznał mój pomysł za ważny. To dodaje skrzydeł i wiary w siebie na etapie realizacji projektu, tego, co się napisało i obiecało zrobić za publiczne pieniądze 🙂
Agata Hofelmajer- Roś:
Oswajaniem i tłumaczeniem rzeczywistości, w której żyję. Przyznam się, że odnoszę historie filmowe do swojego życia, poszukuję w nich prawdy, ale też niedopowiedzeń, metafor czy zakrętów.
Agata Hofelmajer- Roś:
Fundację założyłam ze znajomymi, by robić coś związanego z filmem i fotografią. Tak się akurat składa, że obecnie robimy więcej wydarzeń fotograficznych. Polegają one głównie na organizowaniu wystaw i prezentacji prac młodych fotografów i fotografek.
Jest to bardzo fajna działalność, bo razem z nimi opracowujemy sposoby prezentacji prac, organizujemy wernisaże i piszemy wnioski o dofinansowanie ich autorskich projektów. Mamy też stronę internetową, gdzie w zakładce POZNAJ ARTYSTĘ prezentujemy portfolio twórców.
Agata Hofelmajer- Roś:
W ramach patrzbajtel organizowałam 4 warsztaty. 2 z nich z dziećmi w wieku 6 lat i to było niesamowite, bo siedząc razem w kółku w sali kinowej rozmawialiśmy o kinie, a im nie zamykały się buzie. Myślę, że dobrym pomysłem na rozmowę jest wyjście od rzeczy, które są znajome rozmówcy, które odnoszą się do jego osobistego doświadczenia. Ja zaczynałam od pytania, o czym i gdzie chcielibyście nakręcić swój film. I tu otwierało się może odpowiedzi.
Projekt skierowałam do młodszych dzieci, bo tu nadal jest luka, jest mało zajęć filmowych dla tej grupy wiekowej. Z nimi nie pracuje się nad całym filmem, trzeba wybrać fragmenty, mówić o pojedynczych rzeczach i oczywiście wszystko doprawić pierwiastkiem dobrej zabawy.
A jak wygląda edukacja takiej grupy wiekowej? Bardzo zabawnie i zaskakująco. Dzieci nie są jeszcze zanurzone w ograniczeniach i kliszach. Oglądając z nimi fragmenty filmów i pytając się, co o nich myślą można uzyskać bardzo ciekawe i szczere odpowiedzi. Za każdym razem jest to zaskoczenie. W pracy z taką grupą jest też bardzo ważny refleks i reagowanie na niespodziewane wydarzenia jak płacze, obrażanie się. Zawsze trzeba umieć rozładować emocje dzieci, mieć przygotowane gry, zabawy, aktywności ruchowe.
Agata Hofelmajer- Roś:
Może ujmijmy to tak, dla każdego kto kocha kino :), bo przecież kino to pojęcie szersze niż region, odnosi się do sztuki i ma w sobie wymieszane idee, zarówno lokalne, jak i globalne.
Agata Hofelmajer- Roś:
Zrób swój film – ma pokazać w kilku krokach, że robienie filmów to nie jest taka trudna sprawa i można się tym zająć nawet przy śniadaniu.
Filmy robione przez dzieci – bardzo mi zależało na opisaniu tego fenomenu, bo jest to wyjątkowe i niesamowite, że dzieci i młodzież we współpracy ze wspaniałymi animatorami potrafią opowiadać o świecie za pomocą filmu. W tym rozdziale pozbierałam kilka ważnych dla mnie przykładów. Kilka, bo na Górnym Śląsku w galeriach sztuki, szkołach, domach kultury, bibliotekach w tej materii dzieje się dużo. Mam nadzieję, że zachęci to innych do używania filmu na zajęciach.
Agata Hofelmajer- Roś:
Na tworzenie większej ilości zajęć dla dzieci i młodzieży o kinie z Górnego Śląska.
Agata Hofelmajer- Roś:
Obecnie czekam na wyniki w konkursie na stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Chciałabym zrobić grę karcianą o kinie na Górnym Śląsku dla dzieci w wieku od 10 lat. Wykorzystałabym do niej ilustracje z patrzbajtel.
Agata Hofelmajer- Roś:
Trochę tak jest, ale w odniesieniu do kinodzieci.info, gdzie piszę o kinie młodego widza na trochę inny sposób staram się zaciekawić kinem. Na tej stronie piszę recenzje filmów. Wielu rodziców zastanawia się, co obejrzeć z dzieckiem i nastolatkiem.
W zasadzie w Internecie nie istnieje taka baza poświęcona kinu dla odbiorcy w wieku do 18 roku życia. Mam nadzieję, że ten blog trochę to wypełni i będzie niby przewodnikiem dla widza.
- Na bezludną wyspę zabrałabym…
Agata: Notatnik i długopisy.
- Jakby Mateusz zaprosiłby mnie do Akademii Pana Kleksa to…
Agata: Szukałabym z nim guzika.
- Gumisie czy Smerfy?
Agata: Smerfy, przypomnienie sobie dzieciństwa, w którym jednak częściej oglądałam Smerfy.
- Pierwszy film, który zobaczyłam to…
Agata: „Wilk i Zając” wyświetlany w przedszkolu na projektorze do bajek kliszowych Ania.
- Trauma filmowa z dzieciństwa?
Agata: Animowany,, Folwark zwierzęcy”, płakałam za każdym razem jak widziałam uwięzionego w metalowym wozie konia.
- Moim najlepszym przyjacielem filmowym mógłby być…
Agata: Forrest Gump
- Bajtel to dla mnie..
Agata: Wesoły dzieciak.
- Trzy słowa opisujące kino.
Agata: Głębia, obraz, zagadka.
- Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę w kinie?
Agata: Zamiast przygotowania polecam bardziej rozmowę po i na pierwszy ogień wybranie krótkich bajek w małej sali kinowej.
- Gdzie można spotkać i uczestniczyć w Pani projekcie?
Agata: Teraz już na stronie internetowej.
- Wzruszam się na filmach…
Agata: Ostatnio, po 10-letniej przerwie zapłakałam na filmie ,, Christine” w reżyserii Antoniego Camposa.



Zostaw komentarz